Exekuce na byt

Exekuce na nemovitosti

Málokdo z nás si asi dokáže představit horší situaci, než že přijde exekutor a doslova nám sebere střechu nad hlavou. Stává se to ale velmi často. Co se vůbec se zastavenou nemovitostí děje a jaké šance má dlužník?

Téměř bez východiska

Pokud jsou dluhy vysoké a k exekuci už došlo, téměř neexistuje možnost, jak se ze situace dostat – jedinou variantou, která však dokáže napáchat ještě větší škody, je vykoupení exekuce dalším úvěrem, tedy hypotékou – tu vám ale samozřejmě neposkytne banka, ale pouze nebankovní společnost. Otázkou pak je, zda dokážeme úvěr, pravděpodobně s velmi vysokým úrokem, splatit. Jedná se však o jedinou reálnou možnost, jak si nemovitost udržet.

Dražba nemovitosti

Exekutor však o samotnou nemovitost nestojí – smyslem její exekuce je prodej a splacení celé, nebo alespoň větší části pohledávky. Zabavená nemovitost jde tedy do dražby. Před dražbou samotnou znalec určí její hodnotu, na jejímž základě se stanoví vyvolávací částka (tzv. nejnižší podání). Ta bývá podstatně nižší, než hodnota nemovitosti a to zejména z toho důvodu, aby byla umořena alespoň část pohledávky – pokud částka získaná dražbou nestačí na zaplacení všech závazků, kvůli kterým k exekuci došlo, exekuce pokračuje dál. Při exekuci už tedy opravdu nejde o to, aby se dlužník vymanil z dluhové pasti a mohl začít nový život. Proto se jí snažíme za každou cenu vyhnout – nejlépe preventivně díky rozumnému nakládání s úvěrovými produkty. A pokud už se do svízelné situace dostaneme, volíme raději osobní bankrot.

Příležitost

Exekuce nemovitosti znamená i příležitost – při dražbě je možné získat nemovitost za nevídaně výhodné ceny. Pokud se pro něco takového rozhodneme, zjistíme si předem co nejvíce informací o nemovitosti a o tom, zda není zatížena dalšími problémy, kromě právě probíhající exekuce a dražby. Na dražbu je potřeba se včas přihlásit a složit takzvanou dražební jistotu, která představuje poplatek (pro neúspěšné účastníky vratný) umožňující účast v dražbě. Často činí stovky tisíc korun, proto je nutné se na dražbu dobře připravit.

Mohlo by vás zajímat

Exekuce na byt

Exekuce na byt

Exekuce na družstevní byt

Exekuce na družstevní byt

Jak probíhá spolupráce

Jak probíhá spolupráce

Potřebné dokumenty

Potřebné dokumenty

Časté otázky

Časté otázky

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!