Změna parcely na stavební aneb jak zhodnotit pozemek

13. Říjen 2015

Stále více lidí vyhledává pro stavbu svého rodinného domu atraktivní lokality mimo městskou zástavbu nebo dál od satelitních městeček. Jiným příkladem je situace, kdy děti chtějí postavit dům na zahradě svých rodičů, nebo si někdo koupí pozemek vedený v katastru nemovitostí jako zahrada. Společným jmenovatelem všech těchto případů je nutnost změny parcely na stavební.

Jak převést pozemek na stavební

Pozemek se stává stavební parcelou až v momentě, kdy je na stavbu na něm vydáno územní rozhodnutí a následně stavební povolení, eventuálně ohlášení stavby. Jak je pozemek do této v katastru nemovitostí veden je naprosto nepodstatné.

Pokud budete chtít na pozemku stavět, je důležité, zda tento pozemek figuruje v územním plánu obce nebo města v území vhodném pro zástavbu. Tuto skutečnost je třeba si předem zjistit, neboť by se mohlo stát, že pozemek je mimo zastavitelné území obce či města. Může být třeba v oblasti označené v územním plánu jako „rezerva pro bydlení“ nebo v nějaké oblasti, kde není výstavba rodinných či rekreačních objektů povolena. Pokud si tento stav nezjistíte, nemůžete mít jistotu, že pozemek je pro výstavbu vhodný, i kdyby v jeho okolí byly již nějaké domy postaveny.

Při převádění pozemku na stavební je třeba počítat s poplatkem za zhodnocení pozemku možností jeho připojení na komunikace a inženýrské sítě.

Možnosti řešení

V případě, že by váš vybraný pozemek byl mimo území vhodné pro vámi požadovaný stavební záměr, máte několik možností. První spočívá ve vyčkání, zda obec či město v dohledné době nenechá zpracovat nový územní plán nebo jeho změnu. Informaci vám podá obecní nebo městský úřad, resp. příslušný stavební úřad. Další variantou je zkusit si zajistit potřebnou změnu územního plánu sami na vlastní náklady. Tato varianta je ovšem značně náročná časově i finančně. Poslední možností, která je zřejmě nejméně přitažlivá, je najít si jiný vhodný pozemek, kde na vás nebudou čekat tyto složitosti. V každém případě je to mnohem lepší, než se pouštět do černé stavby, která by vás stála v případě nařízené zbourání a uvedení pozemku do původního stavu mnohem vyšší náklady.

Příspěvek Změna parcely na stavební aneb jak zhodnotit pozemek pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!