Získání úvěru již nebude tak snadné

7. Červen 2016

Peněžní ústavy a různé nebankovní společnosti poskytující úvěry budou muset s největší pravděpodobností více prověřovat zájemce o půjčky a úvěry. Poslanecká sněmovna schválila 3.6. letošního roku vládní návrh zákona o spotřebitelském úvěru, který ještě projedná Senát a pokud ho následně podepíše president republiky, budou mít poskytovatelé úvěrů mimo jiných ještě další povinnost.

A sice podrobně zkoumat schopnost spotřebitele splácet úvěr, a to porovnáním jeho příjmů a výdajů i podle dalších kritérií. Vládu k tomuto kroku vedl stoupající počet obyvatel, kteří nejsou schopni splácet půjčky. Podle dostupných údajů je v ČR nyní nejméně 337 tisíc takových lidí.

Co se stane při nesplnění povinnosti

Pokud by poskytovatel úvěru svou povinnost nesplnil, bude smlouva o úvěru neplatná. Spotřebitel bude moci půjčku vrátit „v době přiměřené svým možnostem“. Neplatil by žádné úroky nebo poplatky, už zaplacené úroky dostane zpět a vrátí pouze jistinu ve splátkách, odpovídajících jeho majetkovým poměrům.

Cílem je ochrana spotřebitele

Pro spotřebitele by měl být vládní návrh výhodný, protože by si mohl dobu splácení určit fakticky sám. Cílovým subjektem návrhu jsou především nejrůznější nebankovní poskytovatelé úvěru, kteří si doposud s bonitou a schopností klientů splácet neděli žádné starosti. Ovšem i banky, které prověřují bonitu klientů daleko přísněji než nebankovní subjekty, se budou muset mít více na pozoru. V minulosti totiž spadla do dluhové pasti řada Čechů třeba i kvůli navyšování kontokorentu bez jejich vědomí, nebo vysokým předschváleným půjčkám.

Věřitel by měl znát i výdaje klienta. Doposud zpravidla pro získání úvěru stačí doložit výši příjmů a nebýt v registru dlužníků. Napříště tedy poskytovatel úvěru bude muset posoudit příjmy a výdaje spotřebitele s ohledem na předpokládanou výši splátek. Tuto povinnost má věřitel i dnes, ale je možné, že banky začnou vyžadovat k žádosti o úvěr více dokladů o příjmech a výdajích než doposud. Také bude záležet na výkladu ČNB, jaké dokumenty bude od licencovaných poskytovatelů pro prokázání důkladného ověření úvěruschopnosti vyžadovat.

Příspěvek Získání úvěru již nebude tak snadné pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!