Spotřebitelský úvěr

28. duben 2015

O spotřebitelský úvěr si můžete požádat téměř u všech zavedených bank, ale i u nebankovních společností. V případě nebankovních poskytovatelů to funguje jednoduše tak, že si vyberete v obchodě zboží a máte-li s sebou požadované doklady, můžete okamžitě podepsat smlouvu o spotřebitelském úvěru.

V bance je vyřizování poněkud složitější, ikdyž i zde již platí, že nemusíte u spotřebitelského úvěru bance sdělovat účel, na který jej chcete použít. Úvěr pak splácíte pravidelnými měsíčními splátkami, jejichž výše se odvozuje od hodnoty úvěru a doby jeho splácení.
Pochopitelně, že v případě spotřebitelského úvěru zaplatíte za zboží více, než kdybyste je koupili za hotové peníze. O něco výhodnější jsou v tomto směru spotřebitelské úvěry v bankách, kde je nižší úročení. Za zboží tak zaplatíte jen o málo více, než je jeho skutečná hodnota. Průměrná roční výše bankovních úroků se pohybuje mezi deseti až šestnácti procenty. Nevýhodou je delší doba čekání, jelikož do obchodu musíte donést kladně vyřízenou žádost, což trvá týden až dva.

Výhody u nebankovních institucí

Oproti tomu u nebankovních společností nemusíte na nic čekat, úvěr podepíšete v obchodě při převzetí zboží, ovšem za tuto výhodu zaplatíte o něco více, jelikož úrok bývá až dvojnásobný. K tomu ještě musíte část ceny zaplatit na místě při převzetí zboží a podepisování úvěrové smlouvy.
I ostatní podmínky se při poskytování spotřebitelských úvěrů liší. Společné u všech je nutnost mít státní příslušnost ČR, nebo být cizincem s trvalým pobytem v ČR a mít pravidelný příjem, který by byl zárukou řádného a včasného splácení. Některé banky půjčují do určité výše i bez zajištění. Většinou nad 100 tisíc Kč však vyžadují ručitele nebo zástavu.
Spotřebitelské úvěry využívají nejvíce lidé, kteří mají hlouběji do kapsy a přesto si chtějí dopřát novou televizi nebo jiný domácí spotřebič. Prodejci bílé i černé elektroniky, nábytku a jiných dražších věcí uvádějí, že zhruba třetinu svého zboží prodávají na splátky.
Jelikož za zboží zaplatíte vždy více, než kdybyste platili hotově, je dobré splatit spotřebitelský úvěr co nejdříve, neboť díky úrokům se cena zboží navyšuje a v nejhorším případě, když včas a řádně nezaplatíte, můžete o zakoupenou věc přijít v exekuci.

Příspěvek Spotřebitelský úvěr pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!