Při výběru stavebního pozemku pro nový rodinný dům, se většina lidí zaměřuje na polohu pozemku, inženýrské sítě, občanskou vybavenost. Prozíravější potencionální stavebníci se zajímají o územní plány, aby věděli, co se v jejich sousedství či okolí bude v budoucnu stavět či budovat.
To jsou všechno podstatné věci, které budou mít vliv na vaše bydlení a život ve vybrané lokalitě. Hodně lidí však zapomíná, že budou muset také žít se sousedy. A mnohdy na sousedech záleží mnohem víc, než na jiných okolnostech.
Pokud si postavíte dům vedle netolerantních lidí, mohou vám nastat potíže, s kterými se budete potýkat třeba i celý život. Stejně tak můžete dopadnout i při koupi bytu v bytovém domě, kde budete mít na poschodí či nad sebou sousedy, se kterými nebude možná žádná rozumná domluva.
Někteří občané jsou nesnášenliví a těžko se s nimi dohodnete po dobrém či po zlém.
Můžete dopadnout i tak, že budete mít za sousedy tzv. nepřizpůsobivé občany, se kterými si nevědí mnohdy rady ani obecní či městské úřady.
Proto se vyplatí, kromě ostatních náležitostí si nejprve zjistit, s kým budete další roky sdílet buď společný plot, nebo chodbu či stěny v obytném domě. Nemusíte nikoho podrobovat náročnému lustrování, nebo se obracet na úřady. Stačí se nenápadně poptat ostatních lidí v okolí vámi vybraného pozemku či nemovitosti, kterou chcete koupit. Stejně tak jiných sousedů v panelovém domě, případně si promluvit s některým členem výboru společenství vlastníků bytových jednotek.
Co dělat s hlučnými sousedy
Jsou však i situace, které sami nemůžete nijak ovlivnit. To jsou případy, kdy si vedlejší dům nebo byt koupí někdo nesnášenlivý a hlučný, kdo vám začne ztrpčovat život různým způsobem. Problémový soused může být třeba autoopravář, který neustále „túruje“ motor aut či motorek, nebo náruživý zahrádkář, který nebere na nikoho ohledy a seká trávu, kdy se mu zamane.
Ve společném bytovém domě to bývají časté mejdany, vrtání do zdi večer či o víkendu a řada jiných nepříjemností. Pak máte možnost se obrátit na společenství vlastníků, na městskou policii, nebo podat stížnost u přestupkové komise vašeho obecního či městského úřadu. V případě nadměrné hlučnosti máte možnost navrhnout hygienické stanici, aby změřila stupeň hlučnosti, který nesmí přesáhnout předepsanou míru.
Příspěvek Sousedé: důležitý faktor při hledání nemovitosti pochází z Výkupy nemovitostí