Rizika nákupu nemovitosti v zahraničí

9. Červen 2015

Plánujete nákup nemovitosti v zahraničí? Mnoho movitých lidí se zhlédlo v zálibě některých úspěšných osobností, mít ještě jeden nebo i více domů někde v zahraničí. Nejraději u moře, nebo na horách, kde pak mohou trávit dovolenou ve svém. Může to být i výhodná investice, pokud vlastník tuto nemovitost pronajímá.

V dnešní době jsou stále populárnější výměnné akce, do kterých se můžete se svým domem v zahraničí zapojit a trávit dovolenou každý rok někde jinde.

Nemusíte se tak starat o ubytování a stravování, stačí si zajistit pouze termín a dopravu.

Pokud se rozhodnete pro nákup nemovitosti v zahraničí, musíte počítat s některými riziky takového obchodu a pokud možno se jich vyvarovat. V první řadě se vždy jedná o cenu. V posledních letech je patrný výrazný pokles cen nemovitostí v některých zemích. To je důvodem zájmu mnoha investorů, kteří vidí v nákupu nemovitosti v zahraničí možnost zhodnotit své peníze a vhodně je uložit.

Nízká cena vs neznalost prostředí

Zejména je to patrné v USA, Velké Británii a Španělsku, kde ještě před nedávnem ceny nemovitostí extrémně rostly a v poslední době se vracejí na bývalou úroveň. Je však třeba mít na paměti, že takovéto periodické kolísání cen nemovitostí je ve vyspělých zemích téměř pravidlem.

Pro českého investora bývá hlavním rizikem neznalost místního prostředí. Výkyvy cen nemovitostí jsou mnohdy těžko předvídatelné i místními znalci, natož neznalým cizincem. Menším rizikem snad může být pro investora nákup druhé nebo další nemovitosti k rekreačním účelům, neboť pokles cen v některých lokalitách pro něho může být zajímavý.

Dalším rizikem při nákupu nemovitosti mohou být různě nastavené podmínky v jednotlivých zemích. Jde zejména o daně z převodu nemovitosti, které někde musí platit kupující, což v případě až 15 procent z kupní ceny činí celý nákup nezajímavý. Vedle daní to mohou být také další poplatky související již s vlastnictvím. Například instalace elektroměru, různé náklady vyplývající z odlišných technických norem,nebo náklady na správu a údržbu nemovitosti, které mohou výrazně snižovat příjem z pronájmu rekreačního objektu.

Příspěvek Rizika nákupu nemovitosti v zahraničí pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!