Počet postavených bytů za poslední dekádu se vyšplhal na 350 tisíc

12. duben 2016

Stavební boom v bytové oblasti se stále nezastavuje. Podle Českého statistického úřadu bylo za posledních deset let v ČR celkově postaveno 350 tisíc nových bytů. Jen ve Středočeském kraji vznikla jedna pětina všech staveb a v Praze to činí 18%. Na třetím místě v počtu nově postavených bytů v poslední dekádě je kraj Jihomoravský s 13 procenty. Zatímco v obou uvedených krajích převládají nové rodinné domky, tak na území hlavního města jsou to hlavně byty v bytových domech.

Jak jsou na tom ostatní regiony

Posuzováno meziročně, tak největší nárůst počtu dokončených bytů byl loni zaznamenán vedle Středočeského kraje také v krajích Karlovarském a Zlínském. Nejvíce se staví především v okolí velkých měst, do kterých lidé dojíždějí za prací i zábavou. V okolí hlavního města je to například v obcích Rudná, Odolena Voda, Nupaky, Průhonice, Nehvizdy nebo Květnice.

Kromě obcí jsou to i menší města, jako jsou Milovice, Roztoky nebo Úvaly. Kolem moravské metropole Brno se hodně staví například v Bílovicích nad Svitavou, Modřicích nebo Moravanech. U Plzně jsou to hlavně Vejprnice, u Českých Budějovic Litvínovice a Srubec atd.

Na opačném pólu statistik jsou pak města, kde se v ročním průměru postavil v přepočtu na jeden tisíc obyvatel méně než jeden byt. Týká se to Děčína, Mostu, Teplic, Ústí nad Labem, Frýdku-Místku, Karviné a Havířova. Například v Karviné nebyla dosažena ani hranice poloviny dokončeného bytu na tisíc obyvatel. Příčiny této stagnace je třeba vidět v podmínkách pro život, především v životním prostředí, ekonomické situaci a nejvyšší míře nezaměstnanosti v ČR.

Stavební produkce v roce 2015

V loňské roce vykázalo české stavebnictví jako celek kladná čísla. Meziročně stoupla stavební produkce o 7,1 procenta. Nejvíce se na vzestupu podílely zejména dopravní stavby, jako jsou silnice, železnice a mosty. K tomuto trendu pomohly i veřejné zakázky a dočerpávání prostředků z evropských fondů. Vzrostla také hodnota stavebních povolení, počet zahájených a dokončených bytů.

Příspěvek Počet postavených bytů za poslední dekádu se vyšplhal na 350 tisíc pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!