Exekuce je postrachem každého dlužníka. Může se týkat pouze fyzických osob, jelikož na firmy, které se dostanou do platební neschopnosti, může být soudem vyhlášen konkurs. Exekuce dnes postihuje tisíce lidí a její důsledky pociťuje i spousta důchodců.
Podle posledních údajů je 84 tisíc starobních důchodců v exekučním řízení. Mnozí exekucí postižení dlužníci se obávají, že přijdou o veškerý svůj majetek. Tak tomu však není, jelikož zákon vyjmenovává věci, které výkonu, tedy exekuci nepodléhají. Pokud se již dostanete do situace, že nejste schopni splácet své dluhy a soud vydá na návrh vašich věřitelů exekuci na váš majetek, je dobré vědět, které konkrétní věci exekuci nepodléhají.
Obecné pravidlo
Seznam těchto věcí uvádí Občanský soudní řád. Obecně se jedná o věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojení hmotných potřeb svých a své rodiny, nebo k plnění svých pracovních úkolů. Dále se to týká i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.
Toto obecné pravidlo pro vynětí určitých věcí z exekuce stanovil zákonodárce proto, aby byla zajištěna sociální únosnost prováděného výkonu rozhodnutí. Pro uplatnění tohoto pravidla je nutné vycházet z individuálních základních potřeb konkrétního dlužníka. Zjednodušeně řečeno to má zabránit tomu, aby se dlužník ocitl absolutně bez prostředků a nemusel žebrat na ulici.
Konkrétní výčet
Zákonodárce konkretizuje výše uvedené obecné pravidlo v občanském soudním řádu a vyjmenovává věci, které jsou z výkonu rozhodnutí zákonem přímo vyloučeny. Zejména se jedná o:
- běžné oděvní součásti
- obvyklé vybavení domácnosti
- snubní prsten a jiné předměty podobné povahy
- zdravotnické potřeby, pomůcky a jiné věci, které dlužník potřebuje s ohledem na svou nemoc nebo tělesnou vadu
- hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu
- zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu, a která slouží dlužníkovi jako jeho společníci
Exekuce a podnikání
Pro podnikatele platí, že výkon rozhodnutí se nemůže týkat těch věcí ve vlastnictví podnikatele, které nezbytně nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti. To však neplatí, pokud na těchto věcech vázne zástavní právo a jde-li o vymožení pohledávky věřitele, která je tímto zástavním právem zajištěna.
Příspěvek Na co nesmí exekutor sáhnout? pochází z Výkupy nemovitostí