Kontokorentní úvěr

12. květen 2015

Bankovní úvěry jsou různých typů, od krátkodobých, přes dlouhodobé, spotřebitelské, po podnikatelské atd. Ačkoliv se banky využívají pro účely půjček stále méně, jeden druh úvěru je u nich stále populární, jedná se o kontokorentní úvěr, nebo také kontokorent. O kontokorentní úvěr mohou žádat fyzické i právnické osoby, které vlastní u banky běžný účet. Kontokorent je vlastně doplňkem k běžnému účtu a jakousi rezervou.

Umožňuje čerpání peněz z účtu do mínusu, a to i opakovaně. O kontokorentním úvěru se uzavře smlouva, ve které si klient musí sjednat výši, do které pak může čerpat tuto „půjčku“ a také termín, do kdy ji musí splatit. Kontokorentní úvěr je v podstatě finanční rezervou pro případ přečerpání zůstatku na účtu a začne se čerpat až v okamžiku, kdy je zůstatek na klientově účtu na nule. Jedná se o krátkodobý úvěr poskytovaný bankami zpravidla ve výši od 5 do 100 tisíc Kč a doba splatnosti této „půjčky“ bývá obvykle stanovena na jeden rok.

Výhody kontokorentního úvěru

Klient, který s bankou uzavře smlouvu o kontokorentu má jistotu, že i v případě vyčerpání finančních prostředků na svém běžném účtu, může čerpat peníze i nadále, a to až do výše stanovené ve smlouvě. Jeho platební schopnost je tak zajištěna a pokud má nečekané výdaje, nemusí se obávat, že by z jeho účtu nebyly poukazovány pravidelné platby pojišťovnám, nebo různé trvalé příkazy, inkasa apd.

Další výhodou je možnost čerpat do mínusu i opakovaně. Podmínkou je splacení částky čerpané do mínusu včetně příslušných úroků daných rovněž smlouvou. Splátky kontokorentního úvěru jsou prováděny platbami, které přicházejí na klientův účet, ať již od třetích osob, nebo od klienta samotného. Může to být například výplata od zaměstnavatele, důchod atd.

Dvě podoby kontokorentu

Klient si může u banky sjednat kontokorentní úvěr se zajištěným nebo nezajištěným debetem:

  • za zajištěný debet se ručí většinou termínovaným vkladem ve stejné nebo vyšší částce, jakou tvoří úvěrový rámec
  • u nezajištěného debetu není potřeba žádné jištění, což jsou ovšem velice řídké případy, které většina bank neposkytuje.

Příspěvek Kontokorentní úvěr pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!