Je lepší vybrat družstevní byt nebo byt v osobní vlastnictví?

22. září 2015

Kupovat byt bývá pro většinu běžných lidí otázkou životního rozhodnutí. V bytě můžeme strávit i celý život, a proto je rozhodování o jeho charakteru tak důležité. V našich podmínkách máme na výběr dvě možnosti. Buď si pořídit byt do osobního vlastnictví, nebo dát přednost bytu družstevnímu. Při rozhodování mezi těmito dvěma variantami hraje roli několik hledisek.

Právní vztah k bytu

Většina lidí dává přednost bytu v osobním vlastnictví. Hlavním důvodem je, že byt je skutečně jejich majetkem, se kterým mohou nakládat podle svého uvážení. To znamená, že jej mohou prodat, pronajmout, odkázat ve formě dědictví, darovat. Na rozdíl od bytu družstevního či pronajatého mohou provádět stavební a jiné úpravy bez nutnosti někoho žádat.

Finanční stránka převodu

Koupě bytu v osobním vlastnictví představuje jednorázovou vysokou investici. S tím je spojeno ještě několik úkonů, které rovněž vyžadují finanční výdaje. Jednak se jedná o vyhotovení znaleckého posudku, a jednak o úhradu daně z převodu nemovitosti. Další výdaje představují poplatky za vklad do katastru nemovitostí a dále daň z nemovitosti, kterou je vlastník povinen platit každoročně.

Převod družstevního bytu je jednodušší a také finančně méně nákladný. U družstevního bytu dochází k převodu členských práv a povinností, což obnáší pouze vyplnění a podepsání formuláře a zaplacení příslušného poplatku na převod. Navíc tato platba bývá často rozdělena rovným dílem mezi původního a nového člena družstva, nebo tento poplatek nebývá vůbec účtován.

Pokud jde o ceny bytů, v posledních letech se cena u obou typů srovnala, především díky poskytování úvěrů bankami i na družstevní byty.

Rychlost převodu

Změna vlastníka u bytu v osobním vlastnictví je realizována až po provedení této změny v katastru nemovitostí. Na každém úřadu to trvá různě dlouhou dobu, řádově v rozmezí několika dnů až tří měsíců, podle aktuálního vytížení daného úřadu.

Naproti tomu změna u družstevního bytu je provedena vlastně ihned, jakmile je odevzdán formulář na družstvu, které jej potvrdí.

Co je tedy výhodnější?

Z hlediska investic, poplatků a rychlosti převodu se jeví jako výhodnější pořízení družstevního bytu. Ovšem u bytu v osobním vlastnictví je podstatný pocit, že po zaplacení sice větší částky peněz, je byt skutečně jen a jen váš.

Příspěvek Je lepší vybrat družstevní byt nebo byt v osobní vlastnictví? pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!