Jak pronajímat nemovitost

20. březen 2015

Nejčastěji se v současné době pronajímají byty, chaty, garáže, ale i celé domy. Pro někoho je například zakoupení bytu či garáže velice výhodnou investicí, pokud se podaří ji pronajmout spolehlivým lidem. Otázkou je, jakým způsobem nájemníka získat. Papírové inzeráty jsou již pomalu minulostí, neboť téměř každý dnes vlastní počítač a má přístup na internet.

Proto se i realitní kanceláře zaměřují na tento fenomén dnešní doby. To je výhodou i pro samotné vlastníky nemovitostí, neboť mohou nabízet svůj objekt mnohem širšímu spektru zájemců.

Jednodušší to mají i realitní kanceláře, které mohou na internet umístit foto nemovitosti a čekat, až se někdo ozve.

Pro majitele nemovitosti to znamená bezstarostnost, za kterou zaplatí realitce provizi. Zda je pro majitele výhodnější svěřit hledání realitce je otázkou názoru. Někdo si zájemce raději vybírá sám, neboť si je může lépe selektovat a přizpůsobit strategii při jednání o výši nájmu jednotlivým zájemcům.

Pokud se jako majitel nemovitosti s někým dohodnete, je třeba uzavřít písemnou nájemní smlouvu podle nového občanského zákoníku. Obvyklá doba nájmu bývá jeden rok. Po uplynutí této doby nájem buď končí, nebo lze pokračovat za stejných podmínek, případně sepsat přílohu nájemní smlouvy, ve které budou zakomponovány změny.

Smlouva obsahuje práva a povinnosti obou účastníků.

Nájemník nesmí provádět jakékoliv stavební či jiné zásadní úpravy nemovitosti bez výslovného souhlasu majitele. Je povinen udržovat nemovitost v pořádku a čistotě. Pro případ způsobení škod se může do smlouvy sjednat tzv. kauce, která se nájemníkovi po skončení nájmu buď vrátí, nebo se použije na nápravu jím způsobené škody. Kauce slouží i pro případ, že by nájemník neuhradil řádně a včas některou splátku.

Před uzavřením smlouvy se pronajímateli rozhodně vyplatí zjistit si o zájemci maximum informací, především, zda je schopen platit. Jednak k tomu poslouží osobní pohovor, a jednak nahlédnutí do portálu Centrální evidence exekucí, kde snadno zjistíte, zda není proti dotyčnému vedena exekuce.

Obvykle kdo někomu dluží, nebude zřejmě platit ani vám.

Příspěvek Jak pronajímat nemovitost pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!