Hypotéka

31. březen 2015

Hypoteční úvěr, či hypotéka, je nejčastějším a nejoblíbenějším zdrojem financování bydlení. Pomocí hypotéky si můžete buď koupit dům či byt, nebo si postavit nový dům, ale i rekonstruovat starší objekt. Většina lidí se při rozhodování o hypotéce řídí úrokovou sazbou, kterou banky nabízejí. To ovšem není hlavní kritérium a měli byste se zamyslet i nad dalšími věcmi.

V první řadě si ujasněte, proč si chcete hypotéku vzít. Zda budete stavět, rekonstruovat nebo si chcete koupit již hotový dům nebo byt. V případě stavění je důležité, zda se do stavby pustíte svépomocí, nebo si objednáte stavbu na klíč u stavební firmy. Od toho pak závisí ujednání o podmínkách v bance, zda budete chtít čerpat hypotéku bez předkládání faktur, nebo bude stavební firma standardně fakturovat za materiál a provedené práce.

Podmínky hypotéky

Základem je stanovení podílu úvěru na celkové odhadnuté hodnotě nemovitosti. Například když bude cena nemovitosti stanovena na milion Kč a vy si budete chtít půjčit 800 tisíc, bude tzv. LTV činit 80%. Obvykle platí, že vyšší LTV znamená i vyšší úrok.

Záleží na každé bance ale také na vaši schopnosti vyjednávat.

To platí především u poplatků a úroků. Úroková sazba může být fixní nebo plovoucí. Současné nízké úrokové sazby mohou žadatele o hypotéku svádět k fixaci na delší dobu. To může být ale nevýhodné, neboť nikdo nemůže předvídat vývoj ekonomiky a finančního trhu.

Co brát v úvahu před podpisem smlouvy

Před samotným jednáním o délce závazku si doma promyslete, jaké budou vaše finanční možnosti i v budoucnu. Musíte počítat i s negativními okolnostmi, jako je dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání a jiné důvody, které mohou ovlivnit vaši schopnost splácet. Všem těmto eventualitám musíte přizpůsobit své záměry zejména při zvažování výše pravidelných splátek a o celkové délky závazku.

Jednou z nejčastějších příčin nesplácení je rozvod, po kterém přicházejí v úvahu tři varianty. Buď se hypotéka přepíše na jednoho z bývalých manželů, nebo splácejí oba splátky, na jejichž výších se dohodnou, nebo nemovitost prodají. V úvahu je nutno brát i eventualitu stěhování. Může se vám naskytnout výhodné zaměstnání v jiné části republiky, nebo zdědíte nemovitost. Pokud byste chtěli nemovitost s hypotékou prodat, musíte o tom informovat nejprve banku. Pro kupujícího může být koupení domu či bytu s hypotékou výhodné, jelikož většinou majitel potřebuje peníze co nejdříve a proto jde s cenou dolů.

Příspěvek Hypotéka pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!