Co obstarat před koupí bytu

1. duben 2015

Kupování bytu je velkou životní událostí a značnou investicí. Proto se vyplatí věnovat velkou pozornost všem detailům, které lze rozdělit do tří oblastí. První je lokalita, druhou jsou technické záležitosti a třetí je otázka právní.

Lokalitou je myšleno nejen město či obec, ale i konkrétní místo a jeho dopravní dostupnost, občanská vybavenost, možnosti parkování auta, hluk z ulice a další kritéria. Rovněž byste se v případě zájmu o byt měli zajímat i o územní plán, aby se vám v budoucnu radikálně nezměnil výhled z oken výstavbou výškové budovy nebo stavbou frekventované silnice. Tyto znalosti jsou nezbytné pro klidné a spokojené bydlení. Patří k nim i zjištění, zda budou mít vaše děti blízko do školy, nebo je budete muset vozit denně do školy či zájmových kroužků.

Co udělat před prohlídkou bytu

Než začnete jednat s dosavadním majitelem bytu, je dobré se pobavit s budoucími sousedy a nenápadně zjistit, jak to v domě chodí. Jak spolu lidé vycházejí, zda nebudete mít na společné chodbě nebo nad sebou problémové sousedy, kteří by vám mohli ztrpčovat život. Důležitý je i technický stav celého domu. Pokud je ve společném vlastnictví, je dobré promluvit si s některým členem výboru společenství, abyste znali současný stav i budoucí záměry.

Třetím, ovšem možná nejdůležitějším kritériem, jsou právní aspekty. V první řadě se přesvědčte, zda prodávající je skutečným vlastníkem bytu. Informace získáte z výpisu katastru nemovitostí, za jehož kopii zaplatíte 100 Kč, za což tato jistota rozhodně stojí. Dále z výpisu zjistíte, zda dotyčný byt není náhodou předmětem exekučního řízení. V takovém případě je v katastru nemovitostí na exekuovaném majetku poznamenána tvz. plomba, což znamená, že majitel nesmí s bytem jakkoliv nakládat. Trvejte na tom, aby vám prodávající předložil nabývací titul, ze kterého poznáte, za jakých podmínek byt získal. Předejdete tak možnému zklamání, v horším případě i ztrátě peněz, pokud byste majiteli zaplatili například zálohu.

Prohlídka a předání bytu

Pokud se přesvědčíte, že je vše v pořádku, pak přijde na řadu detailní prohlídka bytu. Žádejte na prodávajícím informace o závadách. Pokud nebudete kupovat byt prostřednictvím realitní kanceláře, trvejte na detailní kupní smlouvě, ve které by měl být byt maximálně specifikován včetně uvedení závad. Kromě kupní smlouvy lze doporučit i sepsání předávacího protokolu, ve kterém se popíše daný stav bytu, počet předávaných klíčů od bytu a společných prostor v domě. Důležité je také uvedení stavu elektřiny, plynu a vody. Teprve až budou všechny tyto údaje vyjasněny, můžete přistoupit k podpisu kupní smlouvy.

Příspěvek Co obstarat před koupí bytu pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!