Ceny bytů stále stoupají

19. duben 2016

Jak to obvykle bývá, pro někoho je to dobrá zpráva, pro jiného špatná. Záleží na tom, zda jste v roli investora či prodávajícího, nebo naopak chcete byt koupit. Ceny bytů se pohybují jako na houpačce. V březnu t.r. nepatrně klesly, stejně tak zlevnily i hypotéky, což je kombinace příznivá pro pořízení vlastního bydlení.

Z dlouhodobého pohledu je ovšem trend růstu cen neúprosný a je hlavním faktorem generujícím poptávku po nemovitostech vhodných k bydlení a po hypotékách. Důkazem je suma více než 18 miliard korun, za které v letošním březnu poskytly banky hypotéky.

Jak se ceny vyvíjely v posledních letech?

Za posledních šest let stouply ceny bytů o čtvrtinu. Index průměrných cen nabízených nemovitostí v březnu klesl o 2%, a to na 2,09 milionu Kč. Z dlouhodobého hlediska se však nejspíše jedná o výkyv. Meziročně ceny bytů aktuálně rostou o 5% a od června 2010, kdy dosáhly svého dna, již vzrostly o 24%. V přepočtu na peníze to představuje nárůst o 400 tisíc korun za nemovitost.

Je bydlení cenově dostupné?

Lze říci, že dostupnost je trvale na dobré úrovni. Index dostupnosti bydlení vyjadřující podíl měsíční splátky hypotéky na celkovém čistém měsíčním příjmu průměrné české domácnosti, klesl v březnu o jeden procentní bod. Kladnou roli sehrál jednak pokles průměrných cen bytů, a jednak meziměsíční zlevnění hypoték.

Ovšem každý člověk nevyužívá k pořízení nemovitosti hypoteční úvěr. Proto slouží pro porovnání vývoje míry dosažitelnosti vlastního bydlení index návratnosti bydlení, který poměřuje pouze průměrné příjmy českých domácností a průměrné ceny bytů. Podle posledních údajů nyní Češi potřebují na pořízení bytu v ceně 2,09 mil. Kč zhruba 5,5 čistých ročních příjmů.

Jak to vypadá v jednotlivých regionech?

Markantní rozdíly jsou mezi Prahou a ostatními kraji. Tak například index návratnosti bydlení dosahuje v hlavním městě 11násobku čistých ročních příjmů pražských domácností, což je dvakrát více než je celorepublikový průměr. Na spodní příčce pomyslného žebříčku stojí Ústecký kraj, kde na pořízení bytu stačí necelé dva průměrné roční příjmy zdejších domácností.

Průměrná cena bytu je v tomto kraji nyní 660 tisíc Kč, zatímco v Praze to je 4,86 Kč. Ovšem i v Ústeckém regionu dochází k postupnému oživení a zejména od října 2014 ceny bytů vzrostly o 18%. Nejrychlejší nárůst cen zaznamenaly také kraje Moravskoslezský, Karlovarský a Vysočina. Obecně tedy regiony se slabší ekonomikou, kde k obratu došlo se zpožděním. I v těchto krajích, stejně jako v celé republice, zaznamenáváme obrovskou poptávku po nemovitostech.

Příspěvek Ceny bytů stále stoupají pochází z Výkupy nemovitostí

Napište nám
+420 720 620 320
Zadejte telefonní číslo a my vám zavoláme!